e fatura nedir ?

E Fatura, elektronik ortamda kullanılmaya hazırlanan bir fatura türüdür. Ayrıca elektronik ortamda olduğu için kağıda basılmaz ancak kağıt faturalarla aynı hukuki özelliği taşır ve geçerliliği ise kağıt faturalarla aynıdır. Vergi Kanunu gereği fatura da yer alması gereken bilgileri içerir. Belli bir format uygulanıp standart hale getirilir ve bu durum değiştirilemez. Sunucuları kullanarak sunucular aracılığıyla alıcı ve satıcılara iletilir.

E-Faturaya geçişi sağlamak için E-Fatura sistemine kayıt işlemini gerçekleştirilmelidir. Bu sistemden faydalanmak isteyen tüm kullanıcılar yani işletmeler E Fatura sistemine geçiş sağlayabilir. Şuan da yalnızca bazı işletmelere E Fatura zorunluluğu getirilmiştir. ancak GİB (Gelir İdare Başkanlığı) ileride E-Faturanın tüm işletmeler için zorunlu olacağını duyurmuştur. E-Faturanın zorunlu olduğu işletmeler, madeni yağ lisansına sahip firmalar ya da bu lisansa sahip firmalardan alım yapıp yıllık satış tutarı 25 milyon TL’nin üzerinde olan firmalar ve Ötv’ye tabi kolalı gazoz, alkollü içecek veya tütün üreten ya da bu firmalardan mal alıp yıllık satış tutarı 10 milyon TL’nin üzerinde olan firmalardır.

2020 yılından itibaren e arşiv fatura geçişi yapılması zorunlu hale geldi. Gerekli şartları sağlayana mükellefler e arşiv faturaya 2020 yılında geçiş yapmak zorundalar. Bu sebeple e arşive geçiş yapmak içinde e fatura kullanmak zorunlu hale geldi.

WhatsApp WhatsApp Hemen İletişim tıklayın