e fatura ve e faturaya geçiş

e faturaya geçiş

e Faturaya geçiş işlemi nasıl olur?

e faturaya geçiş süreci nasıl olur ?

Matbu olarak fatura kesmenin size süre kaybettirdiğini, daha verimli bir muhasebe süreci ile işlerinizin veriminin de artacağını düşünüyorsanız e-faturaya geçmenizin vakti geldi demektir. Peki e-faturaya geçiş sürecinin adımlarını biliyor musunuz? Başvurunuzu nasıl ne şekilde yapmalısınız? Sorularınızı bu yazıda cevapladık.

E-fatura başvurusuyla ilgili bilmeniz gereken 5 şey

  1. Eğer cironuz gereği e-faturaya geçmek zorundaysanız takip eden senenin başlangıcında e-faturaya geçebilirsiniz. E-Faturaya gönüllü olarak geçiş yapmak istiyorsanız yıl içinde dilediğiniz bir zamanı tercih edebilirsiniz.
  2. Eğer tüzel kişiyseniz e-faturaya başvurmak için önce Kamu Sertifikasyon Merkezi’nden mali mühür temin etmelisiniz. Mali mührü nasıl temin edeceğinizi merak ediyorsanız şu yazıya bir göz atın:
  3. Şahıs firmasıysanız başvurunuzu e-imza ile de gerçekleştirebilirsiniz.
  4. Mali mühür veya e-imzanızı temin ettikten sonra Gelir İdaresi Başkanlığı’na (GİB) başvurarak e-faturaya geçiş sürecinizi tamamlayabilirsiniz.
  5. E-satmaca uygulamasından aşağıdaki üç temel yöntemle faydalanabilirsiniz:

• Özel entegrasyon: GİB’den özel entegrasyon izni almış kurumların sistemleri ile özel entegrasyon yolunu kullanarak e-faturaya geçebilirsiniz.
• bilgi işlem sistemi entegrasyonu: Firmanıza ilişkin bilgi işlem sistemi altyapısı yeterliyse sisteminizi GİB’in sistemine entegre ederek de e-faturadan yararlanabilirsiniz.
• GİB Portal: e-fatura uygulamasını GİB’in, web sitesi efatura.Gov.Tr üzerinden ücretsiz olarak sunmuş olduğu GİB Portal ile de kullanmanız mümkün.

E-Faturaya geçmenin basitı: My e-Faturae-Mikro hizmeti My e-fatura ile mali altyapınızı doğrudan GİB sistemine entegre ederek e-satmaca kesme, e-satmaca gönderme, alma ve saklama işlemlerinizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz. E-Dönüşümün uzmanı e-Mikro’nun avantajlı e satmaca programı My e-satmaca ile 2013 yılından beri özel entegratör olan Mikro Yazılım’ın güvencesinde olacaksınız.

My e-satmaca kullanarak elde edeceğiniz avantajlar

• Entegrasyon sürecinizi uçtan uca yöneteceksiniz.
• İş süreçlerinizi hatadan arındırıp optimize edecek, verimliliğinizi artıracaksınız.
• Mobilite, hız ve pratiklik kazanacaksınız.
• Hem Maliye Bakanlığı’nın belirlediği koşullara uygun, her an iç ve dış denetime hazır bir sisteminiz olacak bununla birlikte uluslararası finansal standartları yakalayacaksınız.
• Masaüstü hem bulut iş çözümleriyle tam entegre olarak çalışacaksınız.
• Almış olduğunuz ve gönderdiğiniz tüm e-faturaları 10 yıl boyunca ücretsiz olarak saklayacaksınız.
• Kağıt kullanımını azaltıp daha çevreci bir işletme olacak, ek olarak baskı ve kargo harcamalarını da ortadan kaldıracaksınız.
• Faturalama sürecinizi hızlandırarak nakit akışınızı hızlandıracaksınız.

e faturayla ilgili daha fazla bilgi almak için hemen bize ulaşabilirsiniz..