Windows Server Nedir ?

Windows Server, Microsoft tarafından tasarlanan ve kurumsal düzeyde yönetim, veri depolama, uygulamalar ve iletişimleri destekleyen bir işletim sistemleri grubudur. Windows Server’ın önceki sürümleri dosya sisteminde kararlılık, güvenlik, ağ iletişimi ve çeşitli iyileştirmeler üzerine yoğunlaşmıştı. Diğer iyileştirmeler ayrıca, dağıtım teknolojilerindeki iyileştirmelerin yanı sıra artan donanım desteğini de içermektedir. Microsoft ayrıca, ev ve küçük işletme pazarlarına odaklanan özel Windows Server SKU’ları da yarattı. Windows Server 2012 R2, Windows Server’ın en son sürümüdür ve bulut bilişime odaklanır.

Windows Sunucu Sürümleri :


Windows Server 2012 R2 ve Windows Server 2012 :

Gelişmiş IP adresleme, güncellenmiş Hyper-V ve yeni bir dosya sistemi (ReFS) gibi özelliklerle bulut desteğini vurgular. 
Windows Server 2012 R2 sanallaştırma, yönetim, depolama, ağ iletişimi, sanal masaüstü altyapısı, erişim koruması, bilgi koruması, web hizmetleri ve uygulama platformu altyapısı için geliştirmeler içerir.


Windows Server 2008 R2 ve Windows Server 2008 :

Windows Vista ile paylaşılan bir dizi ek güvenlik ve yönetim özelliği içerir: yeniden yazılmış bir ağ yığını, geliştirilmiş Firewall, ek .NET Framework teknolojisi ve çekirdek, dosya ve bellek sistemlerinde çok sayıda iyileştirme.


Windows Server 2003 R2 ve Windows Server 2003 :

Windows XP’deki bir dizi özelliği entegre eder. 
Gelişmiş ağ kurulumu ve entegrasyonu, gelişmiş web servisleri ve DTFS için arttırılmış yetenekler içerir.